FB
Aktuality
NEJSLADŠÍ CUKROVINKY A SNY O ČERNÉM ČAJI - TO JE TURECKO

NEJSLADŠÍ CUKROVINKY A SNY O ČERNÉM ČAJI - TO JE TURECKO

25.11.2017

Země ležící z větší části v Asii a pouze malým cípkem města Istanbulu zasahující na území Evropy - to je Turecko. Je to stát tisíce minaretů, z nichž v pravidelných intervalech uslyšíte muezína, který neúnavně odříkává modlitbu. Je to země hor, neskutečně krásných jezer, stepí a přímořských oblastí s více než příjemným klimatem. Především je to ale země pohostinných a milých lidí, což si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Turisticky nejnavštěvovanějšími oblastmi jsou Egejská a Turecká riviéra. Ačkoli se od sebe značně odlišují, za návštěvu rozhodně stojí obě dvě.

Jak již napovídá název, Egejskou riviéru naleznete na pobřeží Egejského moře. Je zde patrný vliv řecké kultury a i pobřeží nezapře poněkud severnější polohu a tedy i, pro Středoevropany, příjemnější klimatické podmínky. Moře je tu tyrkysově modré a pobřeží zkrášluje hojná vegetace s horskými masivy v pozadí. Hlavními letovisky této oblasti jsou: Bodrum, Marmaris a Kusadasi.

Egejská riviéra přímo vybízí své návštěvníky k výletům. Za zmínku stojí lodní výlety na řecké ostrovy Kos a Rhodos, návštěva města Efesu či unikátních travertinových jezírek Pamukkale, které jsou také pro svou jasně bílou barvu nazývány „bavlníkovým hradem“. Jezírka se nachází v kopci, na jehož vrcholu najdete rozvaliny antického města Hierapolis. Cestu do kopce si ovšem můžete zpříjemnit koupáním a brouzdáním v tyrkysové vodě jezírek.

Turecká riviéra se nachází na jihu země, u břehů Středozemního moře. Po svém příletu do největšího města této části země – Antalye můžete pobývat v letoviscích: Kemer, Belek, Lara, Side nebo Alanya.

Kemer je oproti ostatním letoviskům turecké riviéry klidnější. Najdete tu písčitooblázkové pláže a společnost při pobytu zde vám bude dělat pohoří Taurus, které dodává celé oblasti zvláštní exotický ráz.

Belek a Lara - dvě rušná, moderní a luxusní letoviska. Chcete si nakoupit značkové oblečení, užít si nočního života, zahrát si golf a při tom si odpočinout na písečné pláži jednoho z pětihvězdičkových hotelů? Pak jsou Lara či Belek tou správnou volbou pro vaši dovolenou. Side je jedinečným spojením odpočinku a kultury. Písečné pláže, krásné hotely a pobřežní promenáda, která vás zavede přímo do starobylého města. Najdete zde jak antické rozvaliny a mešitu, tak i spoustu obchůdků se suvenýry.

Nejvzdálenějším letoviskem Turecké riviéry je Alanya. Cesta sem z letiště trvá přibližně hodinu a půl. Čeká tu na vás jedna z nejkrásnějších pláží Turecka – Kleopatřina pláž, diskotéky a spousta zábavy.

Při svém pobytu v Turecku rozhodně nevynechejte návštěvu tureckých lázní - hammam, kde o vás bude královsky postaráno. Přeneste se na chvíli do dob sultánů a nechte se hýčkat a rozmazlovat. Navíc díky peelingu a masáži bude vaše kůže dokonale připravena nachytat ten správný letní bronz. Turci jsou dobří obchodníci a pevnou cenu u nich nehledejte. Tady se musí smlouvat! Na tureckých trzích najdete snad vše od koření přes šátky, šperky, vodní dýmky, tak zvané šíšy, až po kvalitní kožené oblečení, ručně tkané koberce či vynikající turecké cukrovinky.

Na první pohled jsou všechny místní laskominy malé. Ale pozor, cukru je v nich víc než dost! Turecko je zkrátka rájem sladkostí a cukrovinky tady dokonce mají svůj svátek - Şeker Bayrami. A tak můžete během svého pobytu zkusit například: několik druhů chalvy, měkké želatinové kostky obalované v cukru zvané lokum či baklavu z oříšků a jemného těsta přelitou cukrovým sirupem, ve kterém se mimochodem “koupe“ kdejaká turecká cukrovinka. Jistě budete souhlasit, že ke sladkému se skvěle hodí něco hořkého a proto nevynechejte výbornou a silnou tureckou kávu či čaj, o kterém se vám bude ještě hodně dlouho po návratu domů zdát. Tak moc je dobrý!

Z nepřeberné nabídky hotelů bychom vám určitě doporučili:

  • Bodrum: Bodrum Imperial 5, Kadikale Resort 5*, Armonia Holiday Village 5*
  • Marmaris: Orka Lotus Beach 5*, Jiva Beach 5*
  • Kusadasi: Maxima Bay 4*, Tusan Beach Resort 5*, Grand Blue Sky 5*
  • Kemer: Marti Myra 5*, Euphoria Hotel Tekirova 5*
  • Belek: Papillon Belvil 5*, Papillon Ayscha 5*, Papillon Zeugma 5*
  • Lara: Delphin Palace 5*, Delphin Diva 5*, Limak Lara 5*
  • Side: Barut Hemera 5*, Trendy Aspendos 5*, Nerton 4*, Side Star Beach 5*
  • Alanya: Pegasos Club 4*+, Pegasos Royal & Resort 5*, Caretta Beach 4*