FB
Aktuality
FUERTEVENTURA - VĚTRNÝ OSTROV V ATLANTIKU

FUERTEVENTURA - VĚTRNÝ OSTROV V ATLANTIKU

9.11.2017

Fuerte – silný, ventura – vítr, dobrodružství, štěstí…

Furteventura, nejsušší ostrov Kanárského souostroví, vás už z výšky přivítá svými šedočernými vysokými horami, skalnatým pobřežím a silným větrem, který žene vody Atlantiku přímo k tomuto ostrovu.

Nenechte se ale vylekat, po přistání je Fuerteventura příjemný ostrov se stálým klimatem a minimem ročních srážek. A právě tato fakta dělají z Fuerteventury, jakož i z celého Kanárského souostroví, destinaci, kam se můžete vydat celoročně.

Ostrov není velký a od severu k jihu ho zvládnete projet za hodinu až hodinu a půl, přičemž na nejjižnější část ostrova, se dostanete pouze po neupravené cestě, kam je bez průvodce oficiálně turistům vjezd zakázán. Téměř nikdo ale tento zákaz/doporučení nerespektuje, a tak je na silnici docela rušno a občas se to neobejde bez nehod.

Ovšem pokud si do těchto míst v rámci dovolené uděláte výlet, určitě litovat nebudete. Naskytne se Vám úžasný výhled na strmé temně šedé kopce, které byly vytvořeny sopečnou činností, plynule přecházející ze svých výšin k zlatavé pláži prudce omývané vlnami oceánu. Najdete tu dech beroucí pláž Coffete, která je jedinečným spojením azurově modré vody a světlého písku, který vítr tvaruje do jemných dun jakoby posypaných černými makovými zrníčky. Na samém jihu ostrova stojí jeho strážce, maják Faro de Punta Jandía.

Na své si na ostrově kromě turistů přijdou také golfisté a samozřejmě surfaři, windsurfaři, kajtaři a vůbec všichni sportovci, kterým do karet nahrává silný vítr.

Ty ostatní, tedy nevyznavače větrných sportů, k návštěvě Fuerteventury určitě naláká pláž Jandía, která je se svojí délkou 30km a světlým jemným pískem jasnou dominantou pro všechny milovníky plážového relaxu. Celkem na Fuerteventuře najdete 7 různých druhů písečných pláží. Počínaje mušličkovou pláží, která se nachází na severozápadě ostrova, v oblasti zvané El Cotillo, přes černou pláž až po pláž s jemným bělostným pískem.

Na svých toulkách ostrovem pak můžete navštívit například Betancurii, bývalé hlavní město ukryté před piráty ve vnitrozemí ostrova a ochutnat třeba tradiční španělskou paellu v restauraci Santa Maria, která se honosí Michelinskou hvězdou. Na severu ostrova pak najdete velmi živé letovisko Corralejo a také stejnojmenný přírodní park, který je zajímavý svými písečnými dunami, jež stále připomínají, že Sahara je od ostrova vzdálena pouhých 100 kilometrů. Písek v těchto dunách a nejen tu, je totiž větrem přenášen právě ze Sahary. Při svých cestách byste neměli vynechat návštěvu alespoň jednoho z větrných mlýnů, které jsou rozesety po celém ostrově.

Jako tradiční suvenýr si z Fuerteventury můžete dovézt některý z výrobků z kozího mléka. Kozy tu najdete úplně všude a jejich mléko je považováno za jedno z nejlepších, a to díky spásání volně rostoucích bylin. Jako další možnost nákupu se přímo nabízí kosmetika z Aloe Vera, které je na ostrově hojně pěstováno. Ostatně proč se nepodívat přímo na jednu z farem, kde si kosmetiku v bio kvalitě můžete přímo koupit, že?

Výběr ubytování na ostrově je nepřeberný a to pravé si najde určitě každý, ale pokud bychom vám mohli s výběrem poradit, vybrali bychom určitě jeden z těchto hotelů:

  • Melia Gorriones**** - oáza klidu na jižní části ostrova u písečné pláže Jandía
  • Hotel Barceló Castillo Beach Resort**** - hotel s výbornou polohou u pláže a současně ve středu ostrova přímo vybízí k zapůjčení auta a prozkoumávání krás ostrova
  • Iberostar Fuerteventura Palace**** - hotel se nachází kousek od původní rybářské vesničky Morro Jable a jako jeden z mála v této oblasti je postaven hned u pláže